Złomowanie samochodu - ABC kasacji

Auto na złom

Każdy kierowca jest kiedyś zmuszony do podjęcia decyzji o oddaniu swojego auta na złom. O czym nie możemy zapomnieć pozbywając się samochodu w legalnej stacji demontażu pojazdu? 

Nie dojedzie?

Jeśli posiadamy samochód poważnie wyeksploatowany, powypadkowy lub po prostu uszkodzony, to nawet krótka droga może okazać się niemożliwa do pokonania. Dlatego też warto szukać firm, których specjalnością jest złomowanie samochodów z zagwarantowanym bezpłatnym transportem samochodu auto-lawetą na szrot. Ważne jest to, aby stacja demontażu pojazdów była wpisana do spisu przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów - taki spis znajdziemy bardzo łatwo w Internecie, dopisując nazwę wybranego województwa. Kiedy już samochód zostanie przetransportowany do auto złomu, właściciela lub osobę upoważnioną do złomowania czeka kilka formalności, które jednak w przypadku dobrych szrotów nie zajmują klientowi dużo czasu.

Złomowanie a dokumenty

Jesteś właścicielem pojazdu, który chcesz zezłomować i masz czas, aby załatwić wszystkie formalności? Wystarczy, że okażesz swój dowód tożsamości, dowód rejestracyjny pojazdu (a w przypadku jego braku zaświadczenie z Wydziału Komunikacji lub notatkę Policji), kartę pojazdu (jeśli taka była wydana; w przypadku zagubienia - należy na miejscu w auto złomie podpisać stosowne oświadczenie) i tablice rejestracyjne (jeśli uległy zniszczeniu lub zostały skradzione/zagubione, również wymagane jest podpisanie odpowiedniego oświadczenia). Jeżeli samochód nie był przez nas przerejestrowany, jesteśmy zobowiązani do okazania umowy kupna-sprzedaży (lub kilku umów, jeśli poprzedni właściciele również nie przerejestrowywali auta).
Jesteś właścicielem, ale nie masz czasu załatwiać wszystkich spraw? Nie martw się, wystarczy, że pisemnie upoważnisz dowolną osobę trzecią do zezłomowania samochodu.

Auto szrot, a co dalej?

Po załatwieniu wszelkich koniecznych formalności na szrocie dowód rejestracyjny naszego pojazdu zostanie przecięty, a tablice rejestracyjne przebite lub przewiercone w trzech miejscach. Otrzymamy również zaświadczenie o demontażu, z którym możemy ostatecznie wyrejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji. Nie zapominajmy również o ubezpieczalni - przedstawiając wspomniane zaświadczenie, wypowiemy umowę OC, a jeśli posiadamy nadpłatę, odzyskamy pozostałą z ubezpieczenia sumę od firmy ubezpieczeniowej.

Masa własna pojazdu

Wiele złomowisk uzależnia cenę od masy własnej pojazdu, znajdującej się pod literą "G" w dowodzie rejestracyjnym. Musimy jednak pamiętać, że samochód nigdy nie waży dokładnie tyle, ile zostało wpisane w dowodzie. Samochód oddawany na szrot do złomowania musi mieć masę nie mniejszą niż 90% określonej przez producenta. Wiele auto złomów ustala swoje ceny właśnie od 90% masy widniejącej w dowodzie.

Profesjonalizm przede wszystkim!

Najważniejsze w całym procesie złomowania pojazdu za gotówkę jest znalezienie odpowiedniej stacji demontażu pojazdu, która wykona całą procedurę ze starannością o legalność, a także nie oszuka nas pod względem finansowym.